Poradnik weterynaryjny

Mam nowego domownika, czyli co świeżo upieczony właściciel szczeniaka wiedzieć powinien!

Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się szczeniakiem oto garść przydatnych informacji dotyczących głównie procedur weterynaryjnych, przez które Twój nowy towarzysz powinien przejść.

Odrobaczenie:

Spodziewasz się pewnie, że biorąc psiaka wziąłeś pod opiekę tylko jedno stworzonko. Niestety jeśli szczeniak nie był nigdy wcześniej odrobaczony to jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś szczęśliwym właścicielem niezliczonej liczby pasożytów dorzuconych „ w zestawie z psem”. Dlatego pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to odrobaczenie. Twój lekarz weterynarii dobierze najwygodniejszy dla Ciebie sposób odrobaczenia : podanie pasty, tabletki, lub wylanie preparatu na skórę karku. Odrobaczamy naszego pupila raz w miesiącu aż do ukończenia 6-tego miesiąca życia. Potem zależnie od potrzeby ale minimum 2-3 razy w roku. Jeśli psiak przebywa głównie na zewnątrz lub często biega luzem wtedy zwiększamy częstotliwość podawania preparatów odrobaczających.

Szczepienia:

Pozbyliśmy się już „pasażerów na gapę” dlatego teraz należy psiaka zaszczepić. Standardowy schemat szczepień wygląda tak „ 6, 9, 12 czyli: pierwsze szczepienie możemy wykonać już w 6 tygodniu życia. .Zabezpieczy ono wstępnie Twojego pupila przed nosówką oraz parwowirozą. Nie jest to niezbędne szczepienie jeśli zachowujemy ścisłą kwarantannę. Kolejne szczepienie wypada w 9-tym tygodniu (obejmuje takie choroby jak: nosówka, parwowiroza, wirus para influenzy psów typu 2, zakaźne zapalenie wątroby i zakażenia układu oddechowego wywołane przez adenowirusy). W 12-tym tygodniu życia szczepimy psiaka tą samą szczepionką, którą użyliśmy w 9 tygodniu. Kolejna dawka przypominająca szczepionki będzie podana po roku.

Należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie okresu kwarantanny aż do ukończenia okresu szczepień. Oznacza to, że nasz pupil nie może opuszczać mieszkania, nie może mieć kontaktu z innymi psiakami. Dobrze jest też chować buty, w których wychodzimy na zewnątrz. Na podeszwach jesteśmy w stanie przynieść groźne dla psa patogeny a podeszwa jest zwykle ulubionym „gryzakiem” szczeniaka.

Pozostało nam jeszcze szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jest to jedyne obowiązkowe ( z punktu widzenia obowiązujących w naszym kraju przepisów) szczepienie i każdy właściciel psa powinien o tym pamiętać. Pies powinien zostać zaszczepiony po raz pierwszy w 4-tym miesiącu życia. Kolejne szczepienia wypadają co rok.

Pchły i kleszcze:

Nasz ulubieniec został odrobaczony, zaszczepiony i może wyjść na swój pierwszy spacer. Jest jeszcze jedna istotna sprawa. Jeśli owy spacer przypada na okres, w którym temperatura na zewnątrz będzie dodatnia, to należy psa zabezpieczyć przed kleszczami a przy okazji również pchłami. Obecnie na rynku jest masa preparatów o różnym czasie działania i różnym sposobie podawania (obroże, tabletki doustne i chyba najbardziej popularne preparaty Spo-on czyli kropelki wylewane na skórę karku). O szczegóły zapytaj swojego lekarza weterynarii.