Poradnik weterynaryjny

Cukrzyca u kotów

Cukrzyca jest tematem bardzo obszernym dlatego podzielimy to zagadnienie na klika części. Mamy nadzieję, że informacje przez nas udostępnione będą przydatne zarówno dla Właścicieli, zwierzaków ze zdiagnozowaną już cukrzycą jak i dla tych, którzy zaobserwowali u swoich Milusińskich objawy wymienione poniżej.

Objawy:

Cukrzyca jest chorobą, która dotyka od 0,25 do 0,5% populacji kotów. Najczęściej chorują kastrowane, otyłe samce w wieku powyżej 10 lat, ale ta jednostka chorobowa może rozwinąć się w zwierzaka w każdym wieku, każdej płci, kastrowanego lub nie. W rzadkich może rozwinąć się wtórnie do innych zaburzeń np. Zespołu Cushinga.  Cukrzyca kotów zaliczana jest do cukrzycy typu II-insulinoniezależna, wynikająca  z amyloidozy trzustki.

Podstawowym objawem, który najczęściej budzi niepokój u Właściciela jest polidypsja czyli wzmożone pragnienie u kota. Niektóre koty wręcz wiszą nad miską z wodą. Ponadto wielomocz, wzmożony apetyt a w bardziej zaawansowanych stadiach zaburzenia neurologiczne takie jak trudności ze wskakiwaniem, niemożność „chowania pazurów” zwłaszcza w kończynach miednicznych lub chodzenie na całej stopie .U kotów rasy birmańskiej mogą wystąpić wyłysienia wzdłuż grzbietu

Wszystkie z wymienionych objawów mogą „pasować” również do innych jednostek chorobowych ale na pewno Twój lekarz weterynarii powinien uwzględnić cukrzyce w rozpoznaniu różnicowym.   

Diagnostyka:

Diagnostyka cukrzycy u kotów obejmuje wywiad, badanie kliniczne, badanie krwi oraz badanie moczu.  W badaniu krwi należy przede wszystkim zwrócić uwagę na poziom glukozy i fruktozaminy. Jednokrotne badanie poziomu glukozy jest niemiarodajne ze względu na charakterystyczne zjawisko występujące u kotów a mianowicie hiperglikemię stresową- poziom glukozy u zestresowanego kota może osiągnąć aż 350 mg/dl. Ze względu na to oznaczamy również poziom fruktozaminy.

Fruktozamina jest parametrem, który mówi nam jaki był uśredniony poziom glukozy u naszego pacjenta przez ostatnie 2 tygodnie.

W badanym moczu zwracamy szczególną uwagę na to czy pojawi się w nim glukoza, która w moczu zdrowego kota nie występuje. I tu ciekawostka! Charakterystyczną cechą w przebiegu cukrzycy u kotów jest to, że u chorego kota występuje obniżenie tzw. progu nerkowego ( jest to stężenie glukozy przy którym zaczyna się ona pojawiać w moczu). Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza po rozpoczęciu leczenia. Nie należy martwić się tym, że poziom glukozy we krwi u zwierzaka leczonego insuliną  unormował się,  a w moczu dalej ją wykrywamy. Jest to zjawisko normalne, a nawet pożądane. W przypadku jeśli u leczonego kota w badaniu kontrolnym moczu nie wykryjemy glukozy należy wykonać dodatkowe badania gdyż może się okazać, że doszło u niego do spontanicznej remisji lub, że należy obniżyć dawkę insuliny. O tym zjawisku napisze w kolejnych częściach.

Postawienie rozpoznania obejmuję więc 3 istotne punkty:

  1. Utrzymującą się hiperglikemię (podwyższony poziom glukozy) we krwi.
  2. Charakterystyczne objawy tj. wzmożone pragnienie i wielomocz. 
  3. Glikozuria - czyli obecność glukozy w moczu.

Leczenie:

W tej części skupimy się przede wszystkim na głównych „przykazaniach” dotyczących wprowadzenia insulinoterapii.  Obecnie na rynku nie ma zarejestrowanej insuliny dla kotów dlatego lekarze weterynarii posługują się insuliną psią lub ludzką. Twój lekarz weterynarii dobierze zarówno rodzaj jak i dawkę odpowiednią dla rozpoczęcia terapii. Najczęściej insulina podawana jest 2 x dziennie w postaci podskórnych zastrzyków. Praktyczna rada- nie podajemy zastrzyków w miejsca słabo ukrwione czyli np. kark, najlepiej podać insulinę podskórnie na boku ciała.

Właściciel kota z cukrzycą powinien zaopatrzyć się w glukometr.  Pomiaru glukozy dokonujemy nakłuwając delikatnie wewnętrzną powierzchnię ucha (Twój lekarz weterynarii z pewnością pokaże Ci  jak to zrobić). U kota, u którego rozpoczęliśmy terapię dokonujemy pomiaru glukozy stosunkowo często 3-4x dziennie.

Najlepiej:

  • przed jedzeniem i podaniem insuliny,
  • 6-8h później, 
  • po 12 h od podania
  • przed snem

Dzięki takim pomiarom uzyskujemy informację o tym czy kot otrzymuje odpowiednią dawkę pozwalającą na utrzymanie glikemii (poziomu glukozy we krwi) w przedziale mniej więcej 80-200 mg/dl.

Poza iniekcjami z  insuliny kot z cukrzycą powinien otrzymywać odpowiednią karmę bogatą w mieszankę włókna rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Godziny karmienia również powinny być stałe. Dodatkowo koty ze znaczną nadwagą powinno się bardzo powoli ale sukcesywnie odchudzić pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii.